Dzień Archeologii

O projekcie

polishCzy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak naprawdę zajmują się archeolodzy? Czy są to jedynie wykopaliska, czy kryje się za tym coś więcej? Projekt Dnia Archeologii ma na celu umożliwienie wglądu w życie codzienne archeologów z całego świata. Stanowi on zaproszenie dla osób pracujących w archeologii, studiujących archeologię bądź udzielających się w niej na zasadzie wolontariatu, do uczestniczenia z nami, każdego roku latem, w „Dniu Archeologii”, poprzez udokumentowanie swojego dnia i podzielenie się informacjami na ten temat za pośrednictwem tekstu, zdjęć czy nagrania wideo na naszej stronie internetowej. Projekt „Dnia Archeologii” prezentuje różnorodne działania podejmowane codziennie na gruncie naszej profesji na całym świecie i przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia i ważności archeologii we współczesnym świecie. Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych archeologią z powodów osobistych, zawodowych czy hobbystycznych do zaangażowania się w inicjatywę, by pomóc podkreślić powody, dla których archeologia ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przeszłość i projektowania naszej wspólnej przyszłości.

Inicjatywa jest organizowana przez grupę wolontariuszy, będących zawodowymi archeologami; uczestnictwo w inicjatywie jest całkowicie bezpłatne. Dzień Archeologii opiera się jedynie na dobrej woli i pasji do publicznego zaangażowania się w archeologię!

Dzień Archeologii Odbędzie Się w Piątek, 28 Lipca 2017!

 

Zainteresowany?

Poszukujemy osób pracujących w archeologii, studiujących archeologię bądź udzielających się w niej na zasadzie wolontariatu , które wspólnie z nami wezmą udział w „Dniu Archeologii” w lipcu 2016. Za pośrednictwem internetowej strony „Dnia Archeologii” zostaną zaprezentowane różnorodne działania podejmowane codziennie na gruncie naszej profesji na całym świecie, przyczyniając się do podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia i ważności archeologii we współczesnym świecie. Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych archeologią z powodów osobistych, zawodowych czy hobbystycznych do zaangażowania się w inicjatywę, by pomóc podkreślić powody, dla których archeologia ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przeszłość i projektowania naszej wspólnej przyszłości.

Jak Możesz Pomóc

Poszukujemy archeologów, którzy są w stanie zadokumentować swój dzień pracy w archeologii i wysłać to do nas w celu opublikowania na stronie internetowej „Dnia Archeologii”. Można tego dokonać za pośrednictwem dowolnego medium: pisząc na ten temat, filmując, nagrywając czy fotografując swój dzień. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić 29 lipca 2016 roku, możesz to uczynić zarówno tydzień przed, jak również tydzień po samym wydarzeniu Dnia Archeologii. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś wziąć udział, lecz nie czujesz sie na siłach. aby samodzielne dodać post na bloga lub przesłać zdjęcie, film wideo czy nagranie audio, skontaktuj sie z nami za pośrednictwem adresu email, który znajdziesz poniżej, a my Ci w tym pomożemy.

Jak Się Zapisać

Jeśli chcesz wziąć udział w „Dniu Archeologii”, wyślij najpierw email na adres: dayofarchaeology@gmail.com, abyśmy mogli zorientować się w ewentualnej liczbie uczestników i przygotować loginy.

Jak dodawać wpisy

Swój post można dodawać bezpośrednio na naszej stronie internetowej według wytycznych, zamieszczonych w instrukcji poniżejl. Możemy Ci pomóc, jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dodać wpis, chętnie umieścimy go na stronie w Twoim imieniu. albo alternatywnie, można go wysłać do nas: dayofarchaeology@gmail.comJeśli zdecydujesz się, aby zarejestrować konto, prosimy o podanie swego imienia i nazwiska, dzięki czemu będziemy wiedzieli, że nie jest ono „spamem” i po sprawdzeniu Twojego konta zostanie ono uaktualnione oraz zostanie mu nadany status uczestnika

  1. Po otrzymaniu wiadomości e-mail z nazwą użytkownika i hasłem kliknij na link, aby przejść do ekranu logowania na stronie WordPress. Następnie możesz wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, które otrzymałeś w wiadomości e-mail.
  2. Po zalogowaniu się, zostaniesz przeniesiony do pulpitu nawigacyjnego.
  3. Jeśli chcesz zmienić swoje hasło, możesz to zrobić, klikając na zakładkę „Użytkownicy”, a następnie „Profil”, które są umieszczone z lewej strony ekranu.
  4. Zachęcamy do dodawania do profilu swojego imienia i nazwiska oraz wszelkich innych informacji o sobie, o których chcesz, aby dowiedział się świat!

O czym pisać

Zasadniczo, to od Ciebie zależy, o czym piszesz (o ile spełnia to nasze reguły dopuszczalnych działań, opisane poniżej). Chodzi o to, aby opisać swój dzień pracy w archeologii – chcemy dowiedzieć się o twoim dniu pracy, jakie zadania wykonujesz, a jeśli pracujesz na wykopaliskach, co odkryłeś, z jakimi innymi organizacjami i/lub firmami współpracujesz, za jak ważną uważasz swoją pracę, dlaczego zaangażowałeś się w daną dziedzinę archeologii, dlaczego chciałeś zostać archeologiem itp. Pamiętaj, że czytelnicy mogą nie rozumieć wszystkich specjalistycznych terminów, jakich używają archeolodzy, więc staraj się, aby twój język był zrozumiały i krótko zdefiniuj używane terminy, jeśli zachodzi taka konieczność.

Jeśli pracujesz w sektorze archeologii komercyjnej lub w firmie prywatnej, możesz nie mieć pozwolenia na udostępnianie pewnych szczegółów na temat swojej firmy lub projektu, nad którym pracujesz. Skontaktuj się z kierownikiem, żeby sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest. Alternatywnie, można również dodawać wpisy, które nie wymieniają konkretnych miejsc, firm bądź osób.

Dopuszczalne działania i moderacja posta

Dzień Archeologii jest moderowany przez wolontariuszy. Nie będą przyjmowane zgłoszenia, które są nieistotne, oszczercze, obsceniczne, obraźliwe, z pogróżkami lub stanowiące naruszenie prywatności. Niedopuszczalne są także obraźliwe uwagi bądź insynuacje wobec jakiejkolwiek osoby bądź grupy osób, w tym takie, które przez jakiekolwiek osoby o danej przynależności etnicznej, płci, orientacji seksualnej, czy wyznaniu, mogą zostać odebrane jako obraźliwe. Decyzje moderatorów w tym względzie są ostateczne.

Ilustracje i prawa autorskie

Dodawanie do swych wpisów fotografii i obrazów stanowi doskonały sposób na uczynienie ich bardziej atrakcyjnymi, należy jednak mieć na uwadze kilka zasad, dotyczących prawa autorskiego. Każdy obraz / zdjęcie posiada właściciela jego praw autorskich, dlatego ważna jest pewność, że posiadamy pozwolenie na użycie tego obrazu. Istnieją trzy popularne typy obrazów, dopuszczalne do użycia.

  1. Obrazy znajdujące się w domenie publicznej – są to obrazy udostępnione do powszechnego użytku i wolne od praw autorskich. Dobrym przykładem są pliki udostępniane na licencji Creative Commons. Liczne tego typu obrazy można znaleźć przy pomocy tejże wyszukiwarki internetowej.
  2. Obrazy, co do których autor dysponuje prawami autorskimi (własne fotografie lub rysunki).
  3. Inne obrazy użyte za wyraźną zgodą.

Zasadniczo, jeśli znajdujesz zdjęcie na stronie internetowej, znajdują się tam również informacje odnośnie praw autorskich. Jest to niezwykle ważne, aby upewnić się, że masz pozwolenie od właściciela praw autorskich obrazu przed jego zamieszczeniem we wpisie na Dzień Archeologii. Pamiętaj, aby dołączyć informację odnośnie praw autorskich na końcu podpisu do każdej ilustracji, wykorzystanej we wpisie. Ilustracje, które nie będą posiadały wyraźnego wskazania właściciela praw autorskich bądź zezwolenia na ich wykorzystanie, zostaną usunięte.

Bliższe informacje:

Michał – email: mpawleta@amu.edu.pl
Alicja – email: alicja_pi@onet.eu, tel. (+48) 509 720 291

https://www.facebook.com/events/1772818032960902/

 

PATRONAT MEDIALNY