LEŚNY PUNKT EDUKACJI ARCHEOLOGICZNEJ

Niecałe dwa tygodnie temu otwarty został Leśny Punkt Edukacji Archeologicznej. Zlokalizowany jest on na terenie Nadleśnictwa Bobolice, w leśnictwie Łanki, w odległości około 100 metrów od granicy rezerwatu „Buczyna”, przy drodze asfaltowej łączącej drogę Bobolice – Drzewiany z Rajską Plażą koło miejscowości Porost.

Punkt archeologiczny jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu (w ramach projektu NEARCH – http://www.nearch.eu/), Nadleśnictwa Bobolice, Urzędu Miejskiego w Bobolicach i Towarzystwa Ekologiczno-Kulturalnego w Bobolicach.

Z tablicy edukacyjnej umieszczonej w punkcie archeologicznym uzyskamy ogólne informacje o zabytkach prahistorycznych, ich pochodzeniu i znaczeniu oraz o budowie geologicznej terenu. Lokalizacja punkty też nie jest przypadkowa – droga, przy której jest umiejscowiony,  jest fragmentem pomorskiego szlaku turystycznego Greenway – Naszyjnik Północy. Z drogi często korzystają liczni turyści, sportowcy, spacerowicze i amatorzy wycieczek rowerowych.

Bardzo cieszy i napawa nas optymizmem wzajemna współpraca w odkrywaniu i udostępnianiu dziedzictwa archeologicznego ziemi bobolickiej społeczności lokalnej i turystom, odwiedzającym te tereny.

Poniżej kilka zdjęć z otwarcia punktu. I zachęcamy do jego odwiedzenia!

Michał Pawleta